Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir?

Havalimanından Göbeklitepe’ye direkt geçiş yapmak için özel aracınızın olması gerekiyor. Bu hat üzerinde herhangi bir toplu taşıma aracı yok. Toplu taşıma ile Göbeklitepe’ye ulaşmak istiyorsanız öncelikle Şanlıurfa şehir merkezine gitmelisiniz. Şanlıurfa Havalimanı ile Göbeklitepe arası yaklaşık 36 kilometre. Havaş ile merkeze inebilir burdan otobüsler ile Göbeklitepe'ye gidebilirsiniz.

Göbeklitepe

Şanlıurfa Merkezden Göbeklitepe'ye Otobüs Hattı Var Mı?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen ve Dünya Kültür Mirası (UNESCO) listesine giren Göbeklitepe'ye otobüs seferleri başladı.

Büyükşehir Belediyesi kente 18 kilometre mesafede bulunan Göbeklitepe'ye otobüs seferleri düzenlemekte. 100 numaralı otobüs hattı ile Göbeklitepe'ye gidebilirsiniz.

Her gün saat 10.00-18.00 arasında yapılacak iki sefer ile ulaşım hizmeti sağlanmakta

Sabah saat 10.00'da kent merkezindeki Abide durağından yola çıkacak otobüs, saat 12.00'de de Göbeklitepe'den hareket eder.

İkinci seferi yapacak otobüs ise saat 16.00'da yine Abide durağından hareket eder  ve saat 18.00'de Göbeklitepe'den kent merkezine dönüş yapar.

Bilet ücretleri tam 5, öğretmen 4 ve öğrenci 3 lira olarak belirlenmiştir.

- Göbeklitepe

İlk kez 1963'te İstanbul ve Chicago Üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmaları, o dönemden beri aralıksız sürüyor.

Berlin Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi tarafından 1995'ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik döneme ait, boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan yaban hayvanı figürlü "T" biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli, dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yaban hayvanı figürü, insan heykeli ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı.

"Dünyanın en eski tapınak merkezi" olduğu belirtilen ve 2 ay yönce UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Göbeklitepe'nin tanıtımı için çeşitli projeler yürütülüyor.